Gniezno i nietypowe muzeum

Nietypowe pomysły zawsze miały dużo zwolenników i przyciągały turystów. Trudno się dziwić, że większość polskich miast głównie turystycznych ma u siebie bardzo nietypowe miejsca. Często bywa tak, że te nietypowe atrakcje nie są wcale związane z miastem, jego kulturą czy cechami charakterystycznymi. O ile gnieźnieńskie noclegi [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,gniezno,0.html], hotele czy restauracje zachowują pewną rozwagę, to inne miejsca nieco nadużyły swojej wyobraźni. Jednak nadużyły jej w raczej pozytywnym znaczeniu.

Co więc takiego nietypowego znajduje się w Gnieźnie?  Otóż w tym mieście znajduje się chyba jedyne w Polsce muzeum umieszczone w dawnym szpitalu psychiatrycznym dla nerwowo chorych. Sam szpital powstał ponad sto dwadzieścia lat temu i umieszczono go w dzielnicy Gniezna o nazwie Dziekanka. Obecnie miejsce to z racji swojej nazwy, ale chyba bardziej charakteru jest rozpoznawalne w całej Polsce. Muzeum jest związane z historią miasta, ale również znajdują się w nim pawilony i pomieszczenia, w których zebrane są rekwizyty i przedmioty związane z działalnością szpitala oraz całą jego długą historią. Zgromadzono tutaj również stare fotografie i dokumenty medyczne opisujące ciekawe przypadki chorób psychicznych oraz nietypowe zachowania ludzi. Możemy tutaj również zobaczyć stare łóżko szpitalne przytwierdzone do podłogi. Niektóre przedmioty budzą nawet przerażenie, ponieważ nie były kiedyś one zbyt ergonomiczne i wyglądały mało przyjaźnie. Są tu również wystawione rysunki i teksty osób, które leczyły się w tym miejscu. Jest również eksponat budzący grozę – mowa tutaj o trumnie, której używano wielokrotnie. Już sam opis brzmi "uroczo"… W takiej trumnie zmarły spoczywał tylko do dnia pogrzebu, a podczas uroczystości otwierano dno trumny i zwłoki spadały do ziemi – typowe międzywojenne podejście do ludzi. Takich perełek w tym szpitalu jest jeszcze kilka. Na pewno to miejsce każdego zaintryguje i sprawi, że może niekoniecznie będziemy chcieli tu wrócić, ale na pewno zapamiętamy tę wizytę na długi czas. Jest to bardzo pomysłowe, jednak również w pewien sposób kontrowersyjne i nie wszystkim może się podobać. Wszystko tym przypadku jest kwestią gustu i dobrego smaku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>