Jura Krakowsko-Częstochowska – miejsce na różne hobby

Położona wzdłuż urokliwej doliny Prądnika, ciągnąca się od Krakowa aż po Częstochowę, Jura Krakowsko-Częstochowska (➞informacje Jura Krakowsko-Częstochowska) to miejsce nie tylko dla amatorów niezwykłej przyrody i podziwiania kamiennych ostańców. Teren ten oferuje wiele rozrywek, miejsc wartych zobaczenia, a także atrakcji kulturalnych. Specyficzne ukształtowanie i geologiczna historia terenu sprawiły, że na terenie Jury znajduje się wiele mniejszych i większych jaskiń. Największe i najbardziej znane z nich to Grota Łokietka (nazwana na cześć Króla Władysława Łokietka, który rzekomo ukrywał się tu w XIV wieku przed swoimi wrogami), Jaskinia Ciemna (zwiedzana tradycyjnie ze świeczkami bądź latarkami, nie ma w niej oświetlenia elektrycznego) czy Jaskinia Nietoperzowa.

Dla grotołazów i lubiących wyzwania otwarte pozostają Jaskinia Mamutowa i Wierzchowska Górna, a także Jaskinia Koralowa – wszystkie oferujące trudne i długie trasy wspinaczkowe. Mnogie atrakcje jura oferuje pasjonatom historii. Poczynając od legend związanych chociażby z Grotą Łokietka czy Skałą „Rękawicą”, aż po liczne zamki cały teren obfituje w zabytki ze średniowiecznej i renesansowej historii Polski. Zamki, strażnice i grody tworzą tzw. Szlak Orlich Gniazd i są pozostałością po pasie warowni obronnych, wzniesionych w okresie świetności państwa polskiego w XIV wieku, w czasie rządów Kazimierza Wielkiego.

Zamek w Ojcowie, Ogrodzieńcu, Siewierzu i Pieskowej Skale to nadgryzieni zębem czasu świadkowie trudnej i długiej historii Polski i polskiej obronności. W niektórych z nich (na przykład w Ogrodzieńcu) odbywają się dzisiaj rekonstrukcje historyczne i turnieje rycerskie z wieloma konkursami i pokazami średniowiecznej sztuki wojennej i rzemieślniczej. W zamku ogrodzienieckim w lecie organizowana jest także zw. Wampiriada, czyli nocne atrakcje dla miłośników grozy i nieco mniej poważnej rozrywki. W samym Ojcowie znajduje się również tzw. Kaplica na Wodzie, czyli zabytkowy obiekt sakralny. Tych na terenie całej wyżyny nie brakuje. Poczynając od Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie, przez mniejsze kościoły w Żarkach, Pilicy, Skarżycach czy Czernej, aż po Kraków z jego mnogimi i zabytkowymi świątyniami.

Bogata baza noclegowa (➞dostępne noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska) czyni z całego terenu świetny obszar do kilkudniowych wycieczek pieszych lub rowerowych, niezależnie od interesujących nas zabytków czy ulubionej formy spędzania wolnego czasu. Pamiętać jednak należy, że w okresie letnim i wczesnojesiennym Jura przyciąga szczególnie wielu turystów, dlatego pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, planując dłuższą wycieczkę, jest nocleg.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>