Karkonosze dla turystów

Karkonosze to część Sudetów. Najwyższą górą jest Śnieżka. Jest to jednocześnie najwyższa góra Sudetów. Część Karkonoszy leży po stronie Czech. Góry są urokliwe i oryginalne – na dole zalesione, wyżej w części szczytowej pokryte są rumowiskiem skalnym. Karkonosze to też sporo rzek i potoków oraz dwa jeziora polodowcowe – Mały i Wielki Staw. Niezwykłe piękno tych gór zostało docenione i już pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku założono Karkonoski Park Narodowy. Karkonosze doceniane są również przez turystów. Odwiedzających kuszą urzekające widoki, możliwość wędrowania po szlakach w otoczeniu pięknej przyrody. Można też urządzać wycieczki rowerowe po licznych trasach. Na turystów czekają także kurorty – Szklarska Poręba i Karpacz.

Będąc w Karkonoszach warto zobaczyć wodospady między innymi: Wodospad Podgórnej czy Wodospad Szklarki. Wodospad Podgórnej to atrakcja Przesieki. Jest to trzeci pod względem wysokości wodospad w polskich Karkonoszach. Wody potoku Podgórna spadają z wysokości 10 m tworząc dwie kaskady. Jest to bardzo piękne i malownicze. Przy wodospadzie w sezonie można kupić pamiątki. Obok wodospadu prowadzi szlak z Przesieki do Sosnówki. W pobliżu wodospadu znajduje się Waloński Kamień i Chybotek- inne atrakcje Karkonoszy. Wodospad Szklarki natomiast znajduje się w Szklarskiej Porębie. Położony jest na obszarze parku narodowego obejmującego przełomowy odcinek potoku Szklarka tak zwany Wąwóz Szklarki. Wodospad znajduje się na skalnym progu o wysokości 520 m n. p.m. i spada kaskadą. Na lewym brzegu warto obejrzeć okazałe marmity. Przy wodospadzie powstało schronisko Kochanówka. Do wodospadu wiedzie kilka szlaków o różnym stopniu trudności. Aby obejrzeć wodospad trzeba kupić bilety do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Karkonosze są atrakcyjne również zimą. Narciarze będą zaskoczeni wspaniałymi warunkami i dobrze przygotowanymi stokami. W Karkonoszach działa kilkadziesiąt wyciągów orczykowych i dwa krzesełkowe – na Szrenicę i na Kopę. Szrenica to nartostrady o długości łącznej kilkunastu kilometrów. Najdłuższa ma prawie 4 km. Trasy są naśnieżane i ratrakowane. Jedna jest oświetlona. Na przyjęcie rzeszy turystów czeka baza noclegowa – liczne hotele, schroniska czy kwatery (Karkonosze noclegi – baza). Dobrze rozwinięta jest również baza gastronomiczna.


One thought on “Karkonosze dla turystów

  1. Ja chodząc po Karkonoszach to lubię się na dłużej zatrzymać przy wodospadach, to moja ulubiona część wycieczki tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>