Lesko – źródło pamięci kultury żydowskiej

Lesko to kierunek znany, często wybierany przez polskich turystów. Niestety, w większości jedynie jako… droga dojazdowa do miejscowości leżących bliżej serca Bieszczadów. Urok Leska, choć ogromny, nie jest już aż tak rozpowszechniony – bardzo niesłusznie. Lesko skrywa wiele niezwykłych i cennych atrakcji, które zachwycą nawet wymagającego turystę.

To właśnie tutaj, w małej miejscowości leżącej nad rzeką San, znajdują się jedne z najcenniejszych w Polsce zabytków upamiętniających żydowską kulturę. Stopniowo tworzyli ją sami Żydzi, którzy szukali schronienia w Lesku uciekając przed prześladowaniem – w czasie drugiej wojny światowej stanowili oni większość etniczną wśród mieszkańców. Na jakiś czas z powodzeniem znajdowali tu bezpieczeństwo i opiekę – ich losy jednak tragicznie zakończyły się w obozie zagłady w Bełżcu. Jedną z pozostałości po kulturze poległych Żydów jest  niezwykła synagoga, która kiedyś pełniła funkcje obronne – świadczy o tym potężna wieża wychodząca z jednej ze ścian. Budowlę cechuje nietypowy, falisty kształt nasady, który intryguje swoją odmiennością. Zdobi ją para tablic Mojżesza, gdzie znaleźć można napis “jakimże lękiem napawa to miejsce, nic tu innego jak tylko dom Boży”, przetłumaczony z języka hebrajskiego. Czas drugiej wojny światowej przyniósł synagodze ogromne zniszczenia – hitlerowcy doszczętnie zniszczyli wnętrze obiektu, a zachował się jedynie wystrój bożnicy. Do porządku przywołano ją dopiero u schyłku lat sześćdziesiątych, a po długich remontach udało się urządzić w środku salę upamiętniającą historię synagogi. Wzdłuż ulicy biegnącej obok synagogi dotrzeć można do jednego z najstarszych w Polsce i najcenniejszych w Bieszczadach cmentarza żydowskiego. Znaleźć na nim można aż dwa tysiące nagrobków, wśród których trafiają się okazy liczące ponad czterysta lat. Niech więc ciężko działająca brama nie działa zniechęcająco, razem ze starymi schodami, które trzeba pokonać oraz masą zarośli utrudniających przedostanie się do środka. Cmentarz bowiem z pewnością na długo utkwi w pamięci.

Obcowanie z kulturą żydowską może zająć dzień lub dwa, jednak będąc już w Lesku warto odwiedzić także inne atrakcje gminy: wdrapać się na Kamień Leski, zobaczyć zamek na skarpie i pospacerować po otaczającym go parku czy też skorzystać z odpoczynku na łonie natury wśród naturalnie występujących wydr lub bobrów i delektować się zapierającymi dech w piersiach widokami znad Sanu. Nie trzeba się martwić o nocleg, Lesko to malutka miejscowość, jednak ma do zaoferowania wysokiej jakości bazę noclegową i gastronomiczną. Mieszkańcy ostrzegają: jeśli już raz odwiedzisz Lesko, będziesz do niego wracać regularnie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>