Miasta wizjonerów: Gorlice

Czy pamiętacie nasz wpis o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej [informacje pod hasłem: Jura Krakowsko-Częstochowska]? zabieramy Was dzisiaj nieco dalej od tego miejsca.
Gorlice to tylko pozornie niewielkie miasteczko położone w województwie małopolskim, tuż przy granicy z Beskidem Niskim, w części potocznie zwanej Beskidem Gorlickim. Jest siedzibą powiatu gorlickiego i stolicą Gminy Gorlice. Najwyższym wzniesieniem jest wysoka na 379 m n.p.m Musiałówka, która jest ulubionym punktem widokowym na całą okolicę. Dla zmotoryzowanych jest możliwość wjazdu na sam szczyt, tak więc bardzo łatwo jest dotrzeć do miejsca, z którego można podziwiać panoramę całej okolicy.

Jakie myśli rodzą się w Gorlicach? Trzeba zwrócić uwagę na to, że historia Gorlic przyniosła miastu dwóch wizjonerów. Pierwszym z nich był król Kazimierz Wielki, który nadał przywilej założenia prywatnego miasta rycerzowi zwanemu Dersław I Karwacjan herbu Zadora. Rycerz ów był bardo przedsiębiorczy jak na tamte czasy, czerpał zyski między innymi z kopalni ołowiu koło Trzebini. Król Kazimierz Wielki był rzeczywiście wielkim budowniczym, "zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną".

Pierwsi osadnicy przybyli ze Zgorzelca, taka jest wersja kronikarza Marcina Kromera. Kronikarz uważał, że nazwa miasta przyszła wraz z osadnikami i pochodzi od niemieckiej nazwy Zgorzelca, czyli Görlitz. Miasto było ośrodkiem handlu i rzemiosła. Dopiero XIX wiek przyniósł ogromne zmiany. Pojawił się tu Ignacy Łukasiewicz [informacje pod hasłem: Ignacy Łukasiewicz] , pionier przemysłu naftowego i wynalazca lampy naftowej. Łukasiewicz chciał być blisko terenów roponośnych, ropa naftowa była wcześniej wykorzystywana dla celów leczniczych i gospodarczych. Wynalazca pracował w aptece, jednocześnie zakładając spółki i kopalnie ropy naftowej w okolicy. Gorlice były przedsmakiem rafinerii, które Łukasiewicz zaczął później tworzyć. W mieście znajduje się pierwsza uliczna lampa naftowa, która nie pozwala zapomnieć ludziom o wynalazcy wszech czasów.

Baza noclegowa w Gorlicach [informacje pod hasłem: nocleg Gorlice] służy wypoczynkowi, ale nie tylko. Można tutaj przyjechać w ramach poszukiwania weny twórczej, pomysłu na biznes na miarę XXI wieku lub zainspirować się wynalazczością Łukasiewicza. Dziś świat gwałtownie pędzi do przodu, ale na jakość życia pracowali wynalazcy z przełomu XIX i XX wieku. Miejscem wartym uwagi jest Muzeum Gorlickiego Kopalnictwa Naftowego, gdzie można zobaczyć rozmaite machiny, służące do wydobywania i obróbki ropy naftowej.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>