Najstarszy słup drogowy w Koninie

Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych jest Słup Koniński. Zawsze, gdy patrzymy na niego wygląda tak samo ciekawie. Nie ważne czy jest oprószony śniegiem bądź ogrzewany słonecznymi promieniami. Jest  najstarszy ze wszystkich słupów drogowych w Polsce, jak również w Europie. Współcześnie dalej wyznacza środek drogi między Kaliszem, a Kruszwicą. Ma 252 metry wysokości, kształtem przypomina kręgiel. Został wykonany z piaskowca. Filar został ufundowany przez Komesa Piotra w 1151 roku. Niektórzy twierdzą, że między słupem konińskim, a mnichem stojącym w Sobótce na Dolnym Śląsku, jest podobieństwo, mnich uchodzi za zabytek celtycki.

Niezwykle ciekawy jest ratusz w Koninie – ciekawostka architektoniczna. Leży dokładnie w środku dawnego rynku, który jest połączeniem dwóch ważnych, zbiegających się ulic miasta. Prawdopodobnie w 1293 roku został wzniesiony, jako pierwszy – obok ustawiano kramy i jatki. Dawna budowa miasta zakładała, ze w jego sercu znajduje się rynek, na nim stawiano dwie najważniejsze budowle: Radę Miejską oraz kościół. Zarząd miasta był kilkakrotnie niszczony przez najazdy wrogów oraz klęski żywiołowe. Za każdym razem był odbudowywany z rąk konińskich mieszkańców. W 1331 roku spłonął doszczętnie przez Krzyżaków a w kolejnych latach został dwukrotne zaatakowany ze strony Szwedów: w czasie potopu szwedzkiego (1656 rok) oraz podczas wojny północnej (1707 rok). Niestety w kolejnych latach miasto zubożało – ratusza nie miał już kto, i z czego, odbudować. Końcem XVIII wieku budowla została po raz kolejny odbudowana, ulokowano ją ponownie w środku konińskiego rynku. Miejsce to zabrał kolejny pożar, po którym władze miasta ustaliły odbudowę zarządu na nowym miejscu u zbiegu ulic Królewskiej i Nowej. Dziś są to ulice 3 maja i Wiosny Ludów. Wzniesiono go między 1796, a 1803 rokiem – funkcjonuje do dziś.

Obie budowle można zwiedzać w Koninie, warto skorzystać z szeregu miejsc noclegowych, których jest bardzo dużo. Pokoje dostosowane są do potrzeb nawet najbardziej wymagających turystów. Jeżeli chcemy zwiedzić Konin, musimy spędzić w tym miejscu – co najmniej kilka dni. Bogata historia miasta – zapewni wiele atrakcji turystom.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>