W poszukiwaniu germańskich wojowników

Mrzeżyno jest nadbałtycka osadą położoną na Pobrzeżu Szczecińskim, u ujścia rzeki Regi – niegdyś kojarzone było z nazwą Regoujście. Liczba stałych mieszkańców lekko przekracza tysiąc sześćset osób, latem zapełniają ją tłumy turystów.

Nazwa Mrzeżyno pochodzi od słowa mrzeżna, które w gwarze oznacza rodzaj sieci rybackiej.

W czasach Regoujścia

Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1250 roku. Liczba mieszkańców kształtowała się na poziomie trzystu osób. Znajdowała się jedna z pierwszych latarni morskich w tym rejonie Bałtyku. Od zawsze wieś miała ścisły związek z Trzebiatowem – chodziło przede wszystkim o interesy kupców, którzy trudnili się handlem morskim. Po tym, jak Regoujście okazało się zbyt silną konkurencją dla portu w Kołobrzegu, zaczęły piętrzyć się problemy. Czyniono wiele szkód, które uniemożliwiały pracę w porcie. Na przykład zatapiano statki wyładowane po brzegi kamieniami, które miały blokować dostęp do portu. W związku z narastającym konfliktem i coraz większymi stratami kupców z Trzebiatowa, w 1500 roku doszło do założenia Mrzeżyna. Pierwszym mieszkańcem był karczmarz. Z czasem pojawiało się coraz więcej rodzin, przy czym na początku XIX wieku trzeba było szukać innych źródeł zarobkowania niż uprawa roli czy handel morski.

Pomysł na nowy biznes

Pojawiła się idea z wynajmowaniem pustych zasobów lokalowych dla kuracjuszy, którzy potrzebowali podreperować swój stan zdrowia nad morzem. Pierwszym takim miejscem stał się szynk. Następnie w 1806 roku powstał Dom Zdrojowy. Jednym z najważniejszych gości był pruski generał Blücher, autor zwycięskiej strategii bitwy pod Waterloo a także Otto von Bismarck. Ówczesne władze zastanawiały się nad rozbudową portu, jednakże ich plany przerwał bunt Bałtyku, po raz kolejny nasłały na osadę silne sztormy i zalały wieś oraz przylegające do niej tereny.

Kolej wąskotorowa z 1912 roku miała istotny wpływ na zwiększenie popularności Mrzeżyna. W 1935 roku pojawiło się tutaj niemieckie wojsko, które stworzyło koszary, poligon, Ośrodek Szkolenia Czołgistów oraz osiedle mieszkaniowe dla wojskowych. Po II wojnie światowej pozostałości po niemieckim wojsku przejęło polskie – po dzień dzisiejszy o tej historii przypomina mozaika nagich wojowników germańskich.

Propozycja noclegowa w dawnym Treptower Deep

Wspaniały pobyt urlopowy w Mrzeżynie to okazja do poczucia klimatu na jednym z pierwszych nadbałtyckich kurortów, dlatego aby wypocząć i pozwiedzać – miejscowość posiada wiele rewelacyjnych pokoi (Mrzeżyno noclegi). Można je zarezerwować w pensjonatach, kwaterach lub hotelach.

Dzisiejsze Mrzeżyno ma zupełnie inne oblicze niż w 1250 roku ale warto pamiętać o czasach jego świetności sprzed II wojny światowej a także o wizjach, jakie wspólnie realizowali mieszkańcy miasta.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>