Wakacje z widokiem na morze w Pobierowie

Pobierowo to wieś wypoczynkowa zlokalizowana w Gminie Rewal. Brzegi Bałtyku są zdobione klifami i wydmami z pasem lasów sosnowych. Okolice wsi to także dolina przymorska, w której występują łąki porastające torfowisko na obszarze po dawnym Jeziorze Dreżewskim. Jeśli chodzi o początki Pobierowa, to najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z II połowy XIV wieku. Aż do XVIII wieku osada była we władaniu rodu von Kleist, po czym została sprzedana. Nastąpił podział na Małe Pobierowo i Duże Pobierowo. Z czasem wieś zaczęła w dość naturalny sposób tracić rolniczy charakter – ziemia uprawna była zasypywana przez przybrzeżne piaski.

Turystyczna eureka

Na początku XX wieku do wsi przyjechał nauczyciel ciekawy opowieści swoich uczniów o urokach miejscowości, której nie znał. Zatrzymał się u rolnika o nazwisku Frohreich. Wizyta ta była przełomowa dla całej wsi, przy czym są dwie wersje: jedna mówi, że to nauczyciel namówił dzieci rolnika do podjęcia nauki w prestiżowej szkole hotelarskiej w Szczecinie, a druga – że sam rolnik wpadł na pomysł zbudowania hotelu "Seeblick". W każdym bądź razie to nauczyciel zauważył potencjał uroczej wsi, a w 1907 roku Frohreich zbudował hotel, którego nazwę tłumaczyć się jako "widok na morze". Hotel ten istnieje po dzień dzisiejszy – jest w znakomite kondycji, gdyż przeszedł rewitalizację. Obecnie jest własnością Uniwersytetu Szczecińskiego. Kolejnym etapem przekształcania wsi w turystyczny ośrodek była sprzedaż około trzech tysięcy mórg lasu w Pobierowie. Berliński przedsiębiorca postanowił wybudować na tym terenie około tysiąca domków letniskowych, do których ówcześni turyści mieli dojeżdżać busami prosto z Berlina. Przy czym domki były przeznaczone na sprzedaż, co też reklamowano w przedwojennych środkach masowego przekazu. Po II wojnie światowej w domkach letniskowych wypoczywali przodownicy pracy – pobyt w Pobierowie był nagrodą. W ten sposób PRL odwdzięczała im się za codzienny trud.

Baza noclegowa w Pobierowie

Nocowanie w ośrodkach wypoczynkowych Pobierowa to wspaniała okazja do spędzenia urlopu w klimatycznej nadbałtyckiej wsi, w której każdy znajdzie dla siebie miejsce idealne do odpoczynku. Jest tu wiele kwater prywatnych i domków letniskowych. Są też pensjonaty, hotele i apartamenty. Ceny pobytu są uzależnione od preferowanych standardów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>