Wieże ciśnień w Piszu – jedne z wielu atrakcji

Pisz jest jednym z większych miast w województwie warmińsko-mazurskim. Leży nad brzegiem jeziora Roś i rzeki Pisy. Miasto jest duże, zarówno pod względem liczby mieszkańców – blisko dwadzieścia tysięcy, jak i pod względem powierzchni – ponad dziesięć kilometrów kwadratowych.

Historia Pisza rozpoczyna się w trzynastym wieku. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1645 roku. Przez setki lat istnienia, Pisz wielokrotnie zmieniał nazwę, właścicieli, był niszczony przez wojny, trawiony przez ogień i dziesiątkowany przez choroby. Pomimo tego, obecnie jest świetnie rozwijającym się miastem na Pojezierzu Mazurskim.

Pisz przyciąga turystów wieloma atrakcjami. Jedną nich jest kolejowa wieża ciśnień. Została ona zbudowana w latach 20. XX wieku. Jest doskonałym przykładem myśli architektonicznej tamtego okresu. Obok wieży znajduje się stacja pomp i pozostałości stacji kolejowej. Obecnie wieża nie jest używana. Stanowi zabytek. Kolejowa wieża ciśnień została wykonana z betonu, dzięki czemu uzyskała surowy, charakterystyczny dla swojej epoki wygląd. W górnej części obiektu znajdują się podłużne prostokątne okna rozmieszczone parami w dwóch rzędach oraz pojedynczo w jednym rzędzie poniżej. Dach oparto na konstrukcji ośmiokątnej kopuły.

Kolejną wartą zobaczenia atrakcją turystyczną Pisza jest znajdująca się na ulicy Gdańskiej wieża ciśnień. Zbudowano ją w 1907 roku, a sto lat później wpisano do rejestru zabytków. Budowla powstała z czerwonej cegły, która stanowi elewację środkowej części obiektu. Dół i samo zwieńczenie są szersze niż środkowa część wieży i odróżniają się białą elewacją. Okna i otwory drzwiowe są zakończone łukami. Pod samym przeszklonym tarasem widokowym znajdują się okrągłe okna. Wieża zwieńczona jest iglicą. Wieża ciśnień w Piszu jest jednym z największych takich obiektów nie tylko w regionie, ale w całym kraju. Remont kosztujący około pięć milionów został sfinansowany ze środków unijnych. Na szczycie wieży obecnie znajduje się taras widokowy. Przed obiektem urządzono parking. Dla osób niepełnosprawnych przygotowano windę. W dalszych planach zagospodarowania wieży jest urządzenie w niej restauracji i powierzchni wystawowych.

Pisz jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Przed przyjazdem w te okolice należy wcześniej zarezerwować noclegi. Można to zrobić w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło: "noclegi Pisz". Na ekranie monitora pojawi się wiele wyników i ofert, spośród których można wybrać najbardziej odpowiadające nam miejsce do spania. Piskie noclegi oferują liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne, a nawet agroturystyki. Każdy z pewnością wybierze coś odpowiedniego dla siebie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>