Zamek Książąt Pomorskich w okolicy Rusinowa

Czy znajdzie się ktoś, kto w dzieciństwie niechałby być rycerzem? Oczywiście dziewczynki wybierały rolę księżniczek, które całe dnie spędzały na zabawie oraz pięknym wyglądaniu. To marzenie z dzieciństwa, mimo że bardzo miłe, ciężko spełnić, ponieważ tytuł szlachecki nie tak łatwo już teraz zdobyć. Nie ma przecież już monarchii, którą zastąpiono demokracją. Oczywiście, są na świecie jeszcze miejsca, w których możemy spotkać różnego rodzaju formy tego ustroju, ale to już nie to. Królowie oraz królowe pełnią już tylko funkcję reprezentacyjną, nie mają oni większego wpływu na politykę swoich państw. Dawniej to od ich rodów zależało bardzo wiele. To oni podejmowali kluczowe decyzję w wielu aspektach, takich jak wojsko, gospodarka czy kultura. Dziś tylko siedzą w swoich pałacach i pojawiają się na najważniejszych obchodach państwowych, aby pozdrowić swoich rodaków.

Oczywiście, jeśli wybieramy się na zwiedzanie tego obiektu, powinniśmy zadbać o odpowiedni nocleg godny monarchy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie czegoś w pobliskim Rusinowie, który posiada rozbudowaną bazę noclegową, która zachwyci każdego. Aby choć na moment poczuć się jak postać z własnych marzeń, powinniśmy wybrać się na zamek, nieważne czy królewski, czy książęcy, nie robi to większej różnicy, ponieważ budowle te niewiele rzeczy różniło. Niektórzy książęta mogli poszczycić się wielkimi majątkami, które dorównywały tym królewskim. Dzisiejszy tekst poświęcony będzie Zamkowi Książąt Pomorskich, który pochodzi z XIV wieku. Według dawnych przekładań, jego budowa rozpoczęła się w roku 1352. Niestety nie znamy dokładnej daty jej zakończenia. Pierwszym fundatorem posiadłości był Bogusław V. Budowla ta zaliczana jest do stylu gotyckiego, a wzniesiona została na planie zbliżonym do kwadratu. Jest to swego rodzaju fenomen, ponieważ ciężko na naszych mapach odnaleźć podobną konstrukcję. Najwyższa wieża liczy sobie ponad 24 metry wysokości, a co za tym idzie umożliwiała ona obserwacje odległych terenów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>